söndag 11 mars 2018
Ulf Kristersson, människan kan icke leva på hopp allenast.
NN2: - Det där är ju ändå inte riktigt sant, ni röstar ju Ja till flera förslag från vänsterkanten som inskränker på vår yttrandefrihet, när blev det känsligt att publicera etnicitet, vad är ni politiker rädda för? Att visa att massinvandingen bidragit till ökad kriminalitet?. Vi vanliga medborgare knyter näven i byxfickan, men det kommer visa sig i september att ni inte stödjer oss medborgare..... synd
NN3:- Att ni röstar ja till inskränkningar i YGL gör att ni tappat min röst eftersom jag inte kan lita på att ni kommer rösta nej till ytterligare inskränkningar i samma anda.
NN4: -Kommer det, med det förslag ni kommer stödja, att vara tillåtet för media, mainstream som alternativ eller privatpersonet i sociala media, att rapportera om etnicitet på förövare i exempelvis de allra senaste gängskjutningarna eller gängvåldtäkterna? Tack på förhand för ett tydligt svar.
NN6: -Ni ska ju stödja nåt som inskränker yttrandefriheten nu genom en ändring i grundlagen. Så rimmar illa med det ni skriver här. Hyckleri brukar man kalla detta! En röst på på er är en röst på Löfven och anhang. Trodde i min vildaste fantasi att det skulle bli ändring
NN9:- Samma här. Efter att låtit min röst gå till annat parti medans Reinfeldt var partiledare så har jag verkligen hoppats att kunna rösta på M igen. Och det har verkat lovande. Men Ulf Kristofersson har gjort att jag nu inte kan ge M min röst längre. Vilket jag tycker är skittråkigt för jag vill verkligen se M vid makten. Men jag kan inte stötta detta och en light version av Reinfeldt
Prenumerera på:
Kommentarer till inlägget (Atom)
Får obehagliga vibbar när socialdemokraterna och moderaterna vill ta ifrån oss vår demokrati och yttrandefrihet.
SvaraRaderaStöveltramp och totalitärt tvångsvälde är att vänta.
Fridens liljor
Är det så enkelt, att Ulf och hans riksdagsledamöter är så idiotiskt dumma, att de röstar för regeringens förslag av ändring av YGL & TF, därför att SD klart redovisat att SD kommer att rösta nej.
SvaraRaderaNi i Alliansen sluta behandla oss 12,9 procent som mindre vetande. SD växer och växer just därför, att ni 87 % av riksdagsledamöter inte respekterar oss som är odumma ;-)
Mässkalle #frittord som rekommenderar ALLA länken.
https://www.stoppagrundlagsandringen.com
Läs vad en "Karleby"-socialdemokrat anser om Peter Wolodarski.
RaderaMässkalle #frittord
https://ledarsidorna.se/2018/03/dagens-nyheter-och-falska-nyheter-ett-samhallsproblem/
Kristersson är av samma skrot och korn som Reinfeldt, politisk broiler utan speciella kvalifikationer. Samma sak med flertalet proffspolitiker i ledande befattningar. Förutom Löfven då, han är facklig politisk broiler vilket om möjligt är ännu sämre.
SvaraRaderaYnkryggen Ulf Kristersson flyr mitt under en intervju.
SvaraRaderahttps://www.youtube.com/watch?time_continue=95&v=4EQ0EVlH1u4
Avskyr redan Kristersson för att han har gjort bort sig som partiledare. Vilken stolle. Förhoppningsvis kommer SD samt Bert Karlsson ta ner honom på jorden.
SvaraRaderaHa inte för höga förväntningar på Kristersson..
SvaraRaderaHan ÄR ju en Reinfeldtprotegee!
Med vidhängande åsikter.
(m) har INTE ändrat sin position ett dugg sen dess..
Men, snacka går ju, det funkade ju förut!
Vi var ett hoppfullt land för länge sedan.Sen kom EU med sin enfald och införde mångfald och påtvingade oss eländes elände med sin politik.Nickedockorna till politiker anammade allt.
SvaraRaderaUlf (ulven) Kristersson går i sin föregångares fotspår och kan bli lika avskydd om han inte redan är det.