Svensk mångkultur för barn - löss i huvudet och väggarna och parasitmaskar i rumpan.
Parasitologen vid Uppsala universitet menar att ökningen av springmask nu kan ha nått en punkt där den blir svårare att hejda. Den har blivit för vanlig och det kan bero på stora barngrupper i förskolan och på fritids. Antalet som drabbas av springmasken är 200 000 svenskar och har ökat med 40 procent på ett år. Det är framför allt barnen som får tarmparasiten som kläcker ägg i ändtarmsöppning.
Skol-lagen säger att barns utveckling ska stimuleras av lärande och meningsfull fritid och rekreation. Och att barns behov och sociala gemenskap ska främjas.
Och allt de får är en parasitmask.
Hade barnbarn i Nordamerika som drabbades av detta, tog en kort tid och föräldrarna till barnen flyttade för en bättre och friskare omgivning.
SvaraRaderaDet märkliga var att skolan som barnbarnen gick i var en i svenskt perspektiv bra skola.
Fy f*n för invällning !"
Fruktansvärt. Det är en sak att drabbas av detta i utvecklingsländer, men - i i-länder som löst problemen en gång, och nu backar in i framtiden är det inget annat än en tragedi.
SvaraRadera