tisdag 25 maj 2021

SVT´s skattefinansierade "public service" passar bara på skroten.

 Det är inte behagligt.

Moderata ungdomsförbundet: 

-Vi tvingas betala för vinklat innehåll
Public service är en omodern kvarleva från en svunnen tid. Konceptet SVT var kanske både bra och behövligt 1956 när det grundades, men det har inte åldrats väl. Förutom att antalet tv-kanaler i dag har blivit fler, har medielandskapet förändrats i grunden i och med de kommersiella playtjänsternas intåg på marknaden.
Behovet av public service har minskat drastiskt och vi anser att det i dag inte finns alls.

Public service slår sig ständigt på bröstet för att vara opartiska. Det finns ingenting som heter opartiskhet. Det är omöjligt att som människa vara helt objektiv, hur mycket man än försöker så kommer man alltid se världen genom sin egna glasögon.
Det kan ta sig uttryck i hur man väljer att framställa nyheter eller vilka nyheter man överhuvudtaget tycker är relevanta att rapportera om. 

Bara för att public service är statligt och tvångsfinansieras via skattsedeln så betyder det inte att de som publicerar innehållet är mer än människor, med all subjektivitet som det innebär.

                               

3 kommentarer:

  1. De gamla på hemmet slapp tidigare avgiften om kommunen (eller den som stod för hemmet) hade betalt avgift. Som det nu är det många som inte ser på ski..., TV eller inte ens finns i samma universum som fått en ny skatt som dras av en redan låg pension. Avgiften betalas vid årets början och inga avdrag görs om "kunden" avlider under året.

    Sådan är socialismen otack är den armes lön...

    SvaraRadera
    Svar
    1. Usch.
      Socialismen äter upp mänskligheten.

      Radera
  2. Ytterligare ett positivt utfall av att ej vara betalningspliktig då vi icke är skrivna i sverige!

    För övrigt ej möjligt kommatera här nu ett tag idag!
    Ensam drabbad?

    JJ

    SvaraRadera