
Behöver du en energikick? Maca-pulver kommer från en rotväxt som växer högt upp i Anderna i Peru, och som urminnes tider använts för att öka energin. Den ryktas även kallas spansk viagra, för sina "afrosidiska egenskaper".
I min lättsmälta värld, "Dagens pratisar", får du viktigt och oviktigt i Sverige och världen just idag. Jag betraktar mig som dissident i Sverige, protestera vilt mot förljugenhet, och står alltid upp för rättvisa, demokrati och människans rätt att leva i frihet utan förtryck. -"Jag är snäll mot snälla - dum mot dumma." Klokskap by Argus: "Don't argue with idiots. They drag you down to their level and beat you with experience."
En kålväxt, en höghöjds-rädisa eller -kolrot. Misstänker att många av dess nyttiga ämnen även finns i växter ur samma familj som är enklare att få tag i!
SvaraRaderaKul att du upptäckt Maca! :)
SvaraRaderaHur brukar du blanda det? Jag tycker att maca i ett glas mjälk är super.
Thorsten: Det finns alltid många alternativ till att få i sig ett visst närningsämne. Det unika Med Maca är att det är en av få rotfrukter som klassas som Superfood (enormt hög näringsdensitet).
ha det bäst!
Mattias