måndag 12 juli 2021

Vad tycker ni?

Edinburgh, en ståtlig stad, sägs nu vanställas av arkitekten till ett nytt hotell, folket undrar ilsket  varför en bajs-emoji har tagit över Edinburghs skyline?



Med sina tinnar, slott och monument är Skottlands huvudstad, med sin fantastiska panoramavy, världsberömd. Fast nu har siluetten plussats på - och det har gjort invånarna ursinniga.  

Men folket har, som alltid, fel.

-“Det är en glad byggnad,” säger arkitekten James Dilley, -"Det handlar om att befästa Edinburghs position som festivalernas huvudstad. Den är kommunikativ, uttrycksfull och gör människor glada."

Själv håller jag med Edinburghborna, så klart, varför göra fult när man kan göra vackert.



2 kommentarer:

  1. Men tänk om alternativet hade varit en Moskékupol med tillhörande minareter....hmm choices, choices!!

    SvaraRadera
    Svar
    1. Det finns alltid ett alternativ som får bajshuset att framstå som den vackraste byggnaden i världen!

      Radera