lördag 27 mars 2021

Bolund: - Sverige är världsledande, Sverige är främst, Sverige är mest hållbart, Sverige är förebild....


Så om statsministern, likt Danmarks och Norges statsministrar, blivit bjudna till Bidens digitala världsmöte om klimatet, kunde Löfvén ha berättat för alla om plaspåseskatter, nerstängda kärnkraftverk och hur miljölagar gäller alla utom miljöpartister själva.


Steget Efter

3 kommentarer:

  1. Biden kanske inte är helt bakom flötet då han skippar landet Sverige som tror sig veta bäst och kan bäst.
    Så kan vi även hoppas att masspsykosen "Greta" för gott hamnat på sopberget.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Det kommer säkerligen "diplomatiska" påtryckningar hos president Biden, från världens Ann Linde och största humanistiska och klimatvärldsbästa supermakt.

      Radera
  2. Har just haft extra många lampor tända.Timmen när man ska släcka ner har just tagit slut. Jag vill skänka en tanke åt Edison och Nikola Tesla som bidragit till att vi lever i en upplyst värld.

    SvaraRadera