Propaganda-SVT lyfter fram en enskild forskare, Per Moksnes, som anser sig ha rätten att avkräva beskattning av svenska folket.
Det är ju inte en tillfällighet att agendaTV väljer att illustrera skattjakten med en bild på miljonklassbåtar. Det passar in i kommunistagendan.
SVT.SE
Forskare vill ha båtskatt: ”Fritidsbåtlivet måste betala för miljöskadorna”.
Kommentarerna visar att svenskarna snart nått smärtgränsen.
NN1: - Forskare? Varför föreslår en forskare införande av skatt. Han är ju uppenbart rödmärkt politiker och inte forskare om han föreslår skatt. Skatter löser ju aldrig ngt mer än att göra folket fattigare, vilket alltid är en socialists våta dröm.
NN2: -Nu rycker alla rödfärgade in för att varje vecka hitta nya skatteintäkter för att hjälpa regeringen att finansiera det kaos som skapat genom oansvarig migration.
NN3: -Ja man kan ju ta ut skatt på allting, det är väl lika bra dom får mitt kontonummer så kan de ta de lilla jag har kvar efter alla skatter!, man kanske får lite att äta på ett soppkök =P, vi ligger väl 1:a i högsta skatt listan i världen snart.
NN4: Båtskatten som en gång infördes avskaffades för att administrationen blev för dyr. Den kostade mer än man fick in.
NN5: - Ytterligare en låtsasforskare.
Nästa beskattning ....snöslungor , gräsklippare , motorsåg å bensindriven häckklippare 😰🤬🤬🤪🤪🤪🤪🤪
NN6:- dessa jävla skatter skatter, räcker det inte ,vi betalar ju skatt på moms som redan är en skatt.Ni vet väl att vem som helst får titulera sej ”Forskare”? Krävs inga som helst studier eller betyg. Än mindre en examen.
Dom betalar skatt redan, på bränslet och moms osv... INGA MER SKATTER!!!!
NN7: - Ja och de bränner inte ner vare sig skolor eller andras bilar.
NN8:- Fotbollsspelare som spelar på konstgräs måste betala mer skatt eftersom gummit som ligger löst i konstgräset har spårats i havet! Alla ska skattas ihjäl i detta landet för att andra icke skidåkande nationer dumpar sina sopor i floder som tar med sig skiten ut i världshaven. Logiskt? Nej.
Skatt på skatt på skatt. Minnsnäf Astrid Lindgren när hon i en saga berättade att hon betalade 110 procents skatt, ledde till sossarnas fall 1976.Det är väl inte obekant för forskaren att politikernas löner betalas av skattepengar.
SvaraRaderaFartblindheten när det gäller att sno från folket, går-det-så-går-det.
RaderaNja, rättvisa åt herr Sträng.
RaderaDet var bara 102% hon skulle betala!
Och redan där började fru Astrid (s) klaga...
Jungman Jansson
Glömde: Segelbåtar grisar väl inte ner så förtvivlat?
RaderaJungman Jansson
De skuggar väl också när de ligger vid bryggorna.
RaderaI år behöver vi ej skugga!
RaderaApropå Stora Skuggan: var det ej där Pan spelade?
Måste ju visa ( lätt!) att man är lite mer litterat bevandrad än vänsterpacket...
Jungman Jansson
En forskare har väl ingen anledning att föreslå skatter såvida han inte är köpt av miljönördarna.
SvaraRaderaInga miljöskatter kommer att satsas på miljön, vid har ett annat stort hål som heter migration som kräver mer och mer pengar för varje dag.
Det är varken flera avdrag, det nyaste är Centerpartiets för alla som bor inom odlingszon 5 eller värre, eller konstiga hitte-på-skatter som trafikförsäkringsskatt och båtskatt som Sverige behöver. Det som krävs är färre av den varan, både på in- och utgiftssidan, däremot anser jag att välfärdsstaten även fortsättningsvis behöver höga skatteintäkter, men de ska tas in på enkla och begripliga sätt.
SvaraRadera