lördag 27 juli 2019

Måste få dela med mig av den lysande Robert Starmans ord och inga visor.


Robert Starman, FB:
- Carl Bildt, som numera är notorisk bokstavstolkare av allt han läser, drar en lans för Stefan Löfven, för att han nyligen gått från hero to zero inom loppet av två Trump-tweets.
Trump kan knappast beskyllas för den svenska modellens ”tysta diplomati”. Så om Trump löser hem A$ap.....hm....asap....så tycker jag vi konsultarvoderar honom för att ta hem Dawit Isaak!
Ok!!

Förövrigt så belyser ”den svenska modellens” gräns och migrantindustri återigen skämskudden från samtliga vinklar.
Rakmat Akhilov skulle aldrig släppts in i Sverige. Med sitt utfärdade visum i Polen skulle våra system blinkat rött vid gränsen. Tack och hejdå.
Özz Nujen skulle istället ha behövt betala svenska snickare på faktura och en massa människor skulle sluppit att förlora anhöriga m.m....Samma gäller med den iranska afghan-lajvaren som hög som ett klimatsmart modulhus muckade med A$ap och hans entourage.
Även han skulle aldrig fått sätta sin fot i Sverige.
Det tycker jag vi säger till honom när han kommer tillbaka från sin semester från landet han flydde!

Om vi bara gör rätt från början. Så behöver vi inte ha människor som Morgan Johansson, Anders Ygeman och Stefan Löfven att skämma ut sig o våra vägnar när de skall lösa alla jävla följdfel hela tiden!
Så slipper Morgan Johansson förklara att ”det juridiska läget är glasklart” när vi avslog nådansökan och avvisade den ukrainska Iryna Zamanova, som förlorade sitt ben på Drottninggatan, och hennes dotter. Närdet ”juridiska läget” för hennes lemlästare var LIKA JÄVLA GLASKLART!

Greta Thunberg blev nyligen pålurad att posera i en AFA-tshirt. Det var taskigt.Men att lura på Stefan Löfven och de andra alldeles för stora kostymer är också ganska taskigt.De ser ut som barn som vill hjälpa till.Förvisso lite charmigt. Men inget jobb man kan fakturera till en kund...


3 kommentarer:

  1. "Ta hem Dawit Isaak"? Som jag uppfattat det är han hemma nu. Han fick asyl i Sverige men var kände sig tvungen att återvända för att medverka i kampanjer varvid regimen griper honom. Jag förstår inte vad en som fått skydd men ändå återvänder har med Sverige att göra.

    SvaraRadera
  2. Tonald Drump2019-07-27 15:50

    I samma stund som en flykting frivilligt återvänder till hemlandet borde dennes flyktingstatus upphöra.

    SvaraRadera
  3. När man skräckslagen och förbannad beskådar Sveriges avveckling mot Nordens Beirut, skulle jag inte bli förvånad om även svetsar`n bär AFA-tisha under skjorta och kavaj.

    Ja, hela dj..la PK-etablissemanget verkar dölja sina fascistiska tendenser bakom antifascistiska uniformer, under salongsfähiga kostymer?

    Likt (V) som i hemlighet tapetserat sin bunker i EU-parlamentet med lenin, karl marx, hugo chavez, che guevara och allehanda kommunistsymboler, ex. hammaren & skäran, trots att de säger sig ha lämnat kommunismen.

    För att erhålla någon som helst trovärdighet utanför den klimathysteriska, starkt vänstervridna domedagssekten, måste afa-greta ”klimat-pippi” kasta av sig det kommunist-socialist-liberala oket som morsan malena, PR-experten ingmar rentzhog och diverse andra professionella lobbyingsekter tvingat på henne.

    ….STACKARS BARN, inkastad i en politisk pingismatch med helt världsfånvända rugbyspelare utan skrupler, men med gränslösa mediala kontakter.



    SvaraRadera