Oskar sa: - "Denna blogg är en stilla oas för frihetstänkare." De vackra orden kom så nära min tanke om hur det ska kännas att vara här!
Jag kontrollerar inte era kommentarer, gör det själva och ta ert ansvar enl svensk lag.
Jag heter Carina och är antingen på så det ryker om det, eller komplett av.
Gör ofta flera saker på en gång, mest för att testa simultankapaciteten.
Jag är passionerat intresserad av samhället och omvärlden, och startade en blogg för att jag har medfödd skrivklåda.
Har gått ner för mellanlandning efter ett härligt yrkesliv som stolt och mallig purser på SAS.
Jag bor strax norr om Stockholm, född glad, och har med åren otroligt nog blivit klok.
Nyfiken är jag på allt, mest på fortsättningen.
Skrattar ofta och gärna.
-Var är Nyamko Sabunis Obamaögonblick? Hennes fredspris? Var är alla hyllningar till Nyamko Sabunis förmåga att knäcka ”vithetsnormen”? Var är triumfjublet från afrosvenskarnas riksförbund? Vad säger de ”rasifierade” hipstersarna i denna historiska stund? Ingenstans. Det är ungefär som med feministerna, när Margaret Thatcher blev premiärminister. Det var inte DEN kvinnliga premiärministern de ville ha. Fel låt vann.
Det här är mycket uppmuntrande. Det avslöjar nämligen att idéer är viktigare än detta evinnerliga identitetstjafs – hudfärg, kön, vem man pippar med – när allt kommer kring.
De ”rasifierade” kan inte använda Sabuni som förebild, eftersom att vara ”rasifierad” egentligen inte alls handlar om hudfärg. Det handlar om att omfatta vissa tokradikala idéer och låtsas att idéerna följer av hudfärg.
Om man inte omfattar de där tokigheterna, även om man har hud svart som de ljusslukande nanorören i vantablack, blir man ett problem.
Sabuni är en riktig glapp käft,skall bli intressant att lyssna på hennes ordklyveri i de heta politikerdebatterna. Hoppas dock på att Liberalerna åker ut ur riksdagen. De har gjort sitt på gycklarnas marknad. Ut å bort.
Ja nu lär hon få bekänna färg, politiskt. Gissar på att hennes tidigare uttalanden kommer att ändras betydligt. L ett parti som snart är historia. Hoppas Migrations partiet med klimatångesten går samma väg. DGDFria
Sabuni är en riktig glapp käft,skall bli intressant att lyssna på hennes ordklyveri i de heta politikerdebatterna.
SvaraRaderaHoppas dock på att Liberalerna åker ut ur riksdagen.
De har gjort sitt på gycklarnas marknad.
Ut å bort.
Instämmer till 100%.
RaderaJa nu lär hon få bekänna färg, politiskt. Gissar på att hennes tidigare uttalanden kommer att ändras betydligt.
SvaraRaderaL ett parti som snart är historia. Hoppas Migrations partiet med klimatångesten går samma väg.
DGDFria