Ett uttalande från Moderaterna i Botkyrka att "våra svenska värderingar ska gå före nyanländas" har väckt en hård debatt på sociala medier. – Jag känner igen retoriken från 30-talet, skriver MP:s gruppledare Ali Khalil på sin facebooksida.
Bakgrunden är ett beslut i Botkyrkas kommunstyrelse om att utreda hur ett interkulturellt flyktingmottagande kan se ut.
– Det interkulturella får aldrig handla om att devalvera våra västerländska, demokratiska landvinningar, säger Jimmy Baker (M).
Han vänder sig mot, vad han menar är "kulturrelativistiska analyser" där "de värderingar som våra nya invånare för med sig hit" anses vara "lika bra".
– Våra svenska värderingar, exempelvis kring jämställdhet, kvinnors rättigheter, barns rättigheter, grundläggande friheter och minoritetsrättigeter är helt enkelt bättre, slår Jimmy Baker fast.
Han presenterar sedan en lista på saker som självklart aldrig får accepteras: bland annat månggifte, könsstympningar, barnäktenskap, hedersförtryck, slöjor på förskolebarn och minderåriga.
Utspelet har väckt starka protester från bland annat Ali Khalil, MP:s gruppledare i Botkyrka:
Ytterligare en från extrempartiet mp som inte fattat att han bor i Sverige och där gäller först svenska värderingar före nyanländas. Han kanske skulle se sig om efter ett annat land att flytta till.
SvaraRaderaJag tänker vad det är för typ av människor? Har själv emigrerat och återinvandrat en gång i tiden, det fanns inte överhuvud en tanke på att ställa krav på förändringar i nya landet, varken på deras lagar eller deras kultur, eller nåt annat, vad det beträffar. Det känns som dessa människor med prio nummer ett borde lära sig ÖDMJUKHET.
RaderaHär en till som emigrerat. Vår familj på 4 personer till USA. Självklart uppfyllde vi kraven och skulle aldrig kommit på tanken att kräva något. Det gällde hårt arbete och språkkunskaper redan innan avfärden. Ids man inte lära sig landets språk har man inget där att göra.
RaderaFolk som kommer från krig och vill inrätta sitt eget land i det nya borde ta sig en tankeställare. Kanske bättre att återvända när krig upphört. Vilket land man än flyttar till gäller anpassning. Arga missbelåtna kan åka hem.
Det märkliga är att det de flyr ifrån, vill de ta med sig hit...Varför inte fly till länder med samma kultur? Nej de ska ha samma helvete här som de s.k flydde ifrån.
SvaraRaderaDGDFria
Ali Khalil har ett nedärvt missnöje med allt som är regelrätt.
SvaraRaderaVarför lever han här hos oss?
Khalil bör läsa på sin egen historia lite bättre!
Trivs man inte i väst,flyttar man tillbaka till öst eller till sin egen kultur.
I Sverige gäller svensk kultur och svenska lagar.
Punkt å slut...
Svensson