Oskar sa: - "Denna blogg är en stilla oas för frihetstänkare." De vackra orden kom så nära min tanke om hur det ska kännas att vara här!
Jag kontrollerar inte era kommentarer, gör det själva och ta ert ansvar enl svensk lag.
Jag heter Carina och är antingen på så det ryker om det, eller komplett av.
Gör ofta flera saker på en gång, mest för att testa simultankapaciteten.
Jag är passionerat intresserad av samhället och omvärlden, och startade en blogg för att jag har medfödd skrivklåda.
Har gått ner för mellanlandning efter ett härligt yrkesliv som stolt och mallig purser på SAS.
Jag bor strax norr om Stockholm, född glad, och har med åren otroligt nog blivit klok.
Nyfiken är jag på allt, mest på fortsättningen.
Skrattar ofta och gärna.
Man ska vara artigt polerad när man kommenterar. Även om man tappar andan av dårskapet.
Jag läser i sydsvenskan att kulorna som för nio (!) dagar sedan dödade 16-årige Ahmed Obaid är försvunna(!). Förnyat letande med spadar(!) i torsdags gav inget.
Då skulle jag nu linda in min upprepade flyförbannelse över Löfvén, Johansson, Ygeman och Eliasson i en förbindligt språkmässig kommentar, men det går inte längre, jag har av svensk media och politik drivits till en punkt utanför mig själv.
Så om ni på riktigt ska förstå vad jag känner i det här läget, när alla kontrollerat artiga och passivt aggressiva synpunkter redan i oändlig tålamod och tid förts fram, utan att makten ens darrat på manschetten, då måste jag låna det grövre artilleriet från en annan sajt, så ta betäckning, gränsen är nådd:
- "Stick och brinn i helvetets glödande kol, Spyan, ynkeman och svetsarn!"
Problemet är ju att helvetet avskaffades i rent generellt av Sverige för cirka ett hundra år sedan. Sedan infördes det av Palme och Reinfeldt och de du nämner. Men mer lokalt i Sverige då... Jungman Jansson
Hur många minns vem som hittade kulorna efter Palmemordet? Efter en vecka... Beviskedjan är rejält bruten, fel redan från början, INGEN vet ju om det är de riktiga kulorna eller om de är villospår, ditlagda efteråt? Vi vet inte om ens om det var en Magnum som användes.. Svensk Polis har gjort bort sig. Igen. Vilket nog lär ha återupprepats ett stort antal ggr sen 1986..
Vilken tir för Palmegruppen, vem vet vad dessa människor skulle tvingats syssla med idag, om mordet hade löst som man gör i USA och andra länder. Så, om förfallet har hållit på sen 1986, ja, då förstår vi att Eliasson bara är kvittot på störtloppet.
Problemet är ju att helvetet avskaffades i rent generellt av Sverige för cirka ett hundra år sedan.
SvaraRaderaSedan infördes det av Palme och Reinfeldt och de du nämner.
Men mer lokalt i Sverige då...
Jungman Jansson
Hur många minns vem som hittade kulorna efter Palmemordet? Efter en vecka...
SvaraRaderaBeviskedjan är rejält bruten, fel redan från början, INGEN vet ju om det är de riktiga kulorna eller om de är villospår, ditlagda efteråt?
Vi vet inte om ens om det var en Magnum som användes..
Svensk Polis har gjort bort sig. Igen.
Vilket nog lär ha återupprepats ett stort antal ggr sen 1986..
Vilken tir för Palmegruppen, vem vet vad dessa människor skulle tvingats syssla med idag, om mordet hade löst som man gör i USA och andra länder. Så, om förfallet har hållit på sen 1986, ja, då förstår vi att Eliasson bara är kvittot på störtloppet.
RaderaTycker att det var artigt nog för dessa personer.
SvaraRaderas