Oskar sa: - "Denna blogg är en stilla oas för frihetstänkare." De vackra orden kom så nära min tanke om hur det ska kännas att vara här!
Jag kontrollerar inte era kommentarer, gör det själva och ta ert ansvar enl svensk lag.
Jag heter Carina och är antingen på så det ryker om det, eller komplett av.
Gör ofta flera saker på en gång, mest för att testa simultankapaciteten.
Jag är passionerat intresserad av samhället och omvärlden, och startade en blogg för att jag har medfödd skrivklåda.
Har gått ner för mellanlandning efter ett härligt yrkesliv som stolt och mallig purser på SAS.
Jag bor strax norr om Stockholm, född glad, och har med åren otroligt nog blivit klok.
Nyfiken är jag på allt, mest på fortsättningen.
Skrattar ofta och gärna.
Många skadade och minst nio döda medmänniskor i Berlins julmassaker.
Julen (är det tillåtet att tala om?) brukade komma med kärlek, eftertanke, godhet, omtanke, generositet, gemenskap, ro och frid. Det brukade vara en tid för glädje och harmoni. Numera är det Europas största hat-, terror- och blodbadsperiod, och hela EUs poliskår har passivt lämnat walk-over. Hur kunde detta hända?
Kli-kli-kli i huvudet. Med miljoner lågutbildade empatilösa fanatiker som hatar väst och demokrati, och som utan en fråga ställd passerat våra gränser - hur kunde detta hända? Igen. Och igen. Och igen. Ett för högt pris för öppna gränser som många av oss tvingas betala med våra korta liv.
-"Men vi måste förstås vara extremt tydliga med att inte dra några förhastade slutsatser....., att ens antyda något "olämpligt" är mycket osmakligt, enl TV4.
Kristna och deras högtider ska utrotas. Vi bjuder själva in okontrollerat sådana som hatar oss. Vill inte ha med oss att göra, våra pengar anser dom vara en gåva uppifrån. Ett hån mot hårt arbetande skattebetalare som bidrar och försörjer folk som avskyr oss och vårt sätt att leva. Detta är bara början och den som är vaken förstår att allt kommer att bli ännu värre.
Världen ser ut som den gör,
SvaraRaderapga för många hål i huvudet politiker som styr oss.
Religionerna, inte att förglömma,roten till mycken ondska.
Nisse
Kristna och deras högtider ska utrotas. Vi bjuder själva in okontrollerat sådana som hatar oss. Vill inte ha med oss att göra, våra pengar anser dom vara en gåva uppifrån. Ett hån mot hårt arbetande skattebetalare som bidrar och försörjer folk som avskyr oss och vårt sätt att leva.
SvaraRaderaDetta är bara början och den som är vaken förstår att allt kommer att bli ännu värre.
EU är en katastrof för Europa.
Islam är en katastrof för Europa. MP är en katastrof för Sverige. Rikspolischefen är en katastrof för polisen samt befolkningen.
SvaraRaderas
Mycket som är/var katastrof för inte minst Tyskland.
SvaraRaderaSäger bara 9-10/11 1938.
Jungman Jansson
Tänkte först på Chopin, opus 25...9,10,11 !
SvaraRadera