Oskar sa: - "Denna blogg är en stilla oas för frihetstänkare." De vackra orden kom så nära min tanke om hur det ska kännas att vara här!
Jag kontrollerar inte era kommentarer, gör det själva och ta ert ansvar enl svensk lag.
Jag heter Carina och är antingen på så det ryker om det, eller komplett av.
Gör ofta flera saker på en gång, mest för att testa simultankapaciteten.
Jag är passionerat intresserad av samhället och omvärlden, och startade en blogg för att jag har medfödd skrivklåda.
Har gått ner för mellanlandning efter ett härligt yrkesliv som stolt och mallig purser på SAS.
Jag bor strax norr om Stockholm, född glad, och har med åren otroligt nog blivit klok.
Nyfiken är jag på allt, mest på fortsättningen.
Skrattar ofta och gärna.
"Flykting"-gangstrar leker titt-ut med svenska poliser, migrationsverket och det som ska föreställa svensk lag.
Mannen var tagen i förvar, eftersom han skulle utvisas och det fanns risk att han skulle rymma.
På grund av Migrationsverkets misstag lyckades han fly, trots att han skulle suttit inlåst tills dess att han i dagarna skulle flygas tillbaka till sitt hemland. – Han hade tagit emot ett besök och när denne skulle lämna, bytte männen helt enkelt plats med varandra, säger Eva-Lotta Hermansson Truedsson som är presstalesperson för polisen i nordvästra Skåne. Mannen som skulle utvisas kunde promenera ut från förvaret utan att någon reagerade, kvar satt istället hans kompis.
– Kamraten misstänks nu för främjande av flykt, säger Eva-Lotta Hermansson Truedsson. Oj, "främjande av flykt", vad rädd han ska bli.
Anna Christeen, som är sektionschef på Migrationsverkets förvar i Åstorp: - Vi håller för närvarande på och utreder hur det kunde hända.
Ja, hur kunde det hända, vi får nog ta och skapa en ny svensk myndighet, som klan försöka ta reda på hur saker och ting bara kan hända. Helt av sig själv.
Ett litet tips till Anna Christeen, rymningsansvarig sektionschef på Migrationsverkets förvar: Ignorera helt den bågfil som medhjälparen har innanför särken, annars kommer han aldrig att kunna rymma! Det är svårt att se mellan fingrarna vid grov brottslighet, att spela helt oskyldig när man är delaktig som ansvarig chef är en konst! En gissning är att Anne hamnar på regeringskansliet under fridolin, med en månadslön på 130 000 som belöning?
En ny myndighet enl. utsago är redan på gång!
SvaraRaderaMyndigheten kommer att heta/
"Utforskning av idioter i ansvarig ställning i Sverige".
Ett litet tips till Anna Christeen, rymningsansvarig sektionschef på Migrationsverkets förvar:
SvaraRaderaIgnorera helt den bågfil som medhjälparen har innanför särken, annars kommer han aldrig att kunna rymma!
Det är svårt att se mellan fingrarna vid grov brottslighet, att spela helt oskyldig när man är delaktig som ansvarig chef är en konst!
En gissning är att Anne hamnar på regeringskansliet under fridolin, med en månadslön på 130 000 som belöning?
//SvExit