tisdag 25 augusti 2015

Åsneöron, svenska politikers gemensamma symbol.


Igår hölls två möten om situationen i Sorgenfri i Malmö som sedan lång tid ockuperats av hundratals EU-tiggare. 

Det har varit sedvanligt PKrabalder om var kommunmötet med (!) rumänerna skulle äga rum. Det enda alla de toleranta hycklarna varit överens om var att rumänerna skulle ha rätten(!) att yttra sig om var och hur de olagligen vill ta svensk mark i besittning.

Men kommunalrådet Karolina Skog (MP) lade för bekvämlighets och sin egen säkerhets skull sitt möte i stadshuset med 10 andra liktyckande politiker,  hon har för övrigt aldrig besökt tiggarkåkstaden, eftersom:
– "Enligt miljöförvaltningen är det olämpligt att vistas där eftersom det är förorenad mark."



Det andra mötet var i det förorenade tiggarlägret, där boende själva tog mikrofonen:
– Vi känner oss trygga här och har jobbat hårt (!) för att skapa den tryggheten (!).

– Faktum är att vi lever i fattigdom. Vi är europeiska medborgare, men har problem med fattigdom i vårt hemland och det går inte att få någon sjukvård.

Europeiska medborgare?????
Men får ingen gratisvård i sitt hemland(!) Rumänien, så därför ska vi svenska medborgare försörja dem.

Logik?

6 kommentarer:

  1. Ännu har jag inte hört någon politiker föreslå att zigenarna
    kan sätta upp lägren på sina gräsmattor.
    För det kan väl ingen ha något emot?

    SvaraRadera
  2. De vill helst hålla sig på sin kant, vid köttgrytan i stadshuset. Utanför kan det vara farligt.

    SvaraRadera
  3. Efter SOU 75/54 har jag väl inte alltid önskat allt gott åt Sverige...
    Men riktigt så dj-light som det är och eskalerar var väl åndå ej min önskan!

    Jungman Jansson

    SvaraRadera
  4. Hej Carina-Fina! Stort tack för att du delade mitt blogginlägg om Sydsvenskan i förra veckan. Det har fått en enorm spridning, mycket tack vare dig. Skulle gärna skriva några rader till dig men hittar ingen kontaktadress. Du får lämna den till berghb@yahoo.com eller via Facebook (finns bara en med mitt namn). Sommarkram från Bodil

    SvaraRadera
  5. S har under åren ofta pekat på USA och kallat landet det ena och det andra om bl.a att man får betala för ambulanstransport och att det finns slum. Idag har också vi avgift på ambulansfärd och vi har riktiga slumkvarter. Killar som Erlander och Palme roterar nog i sina gravar. Men det finns ett ordspråk som passar
    Hur går hem.........

    SvaraRadera
  6. Politiker = krokodiler, äter upp allt inom räckhåll och har en stor käft och inga öron..

    SvaraRadera