tisdag 8 juli 2014

7 - 0.......



Glöm mitt tips.
It´s like a stroll in the park för det tyska vinstmaskineriet. Det kommer mera......

Och brasilianarna gråter.

Och Holland och Argentina gråter i förväg.
Luiz Felipo Scolari får gå i halvlek.

Neimar är den lyckligaste brasilianaren idag, som slipper delta i förnedringen.

Och jag går och lägger mig.




12 kommentarer:

  1. Var en gång i Berlin när Tyskland vann. Polisen spärrade centrumet av biltrafiken och alla kunde röra sig fritt på gatorna. Det bjöds sekt till bekanta och obekanta. Folk klättrade uppåt gatubelysningarna och alla sjöng och dansade.
    Mest av allt imponerades jag av det civiliserade firandet! Ett minne för livet!

    SvaraRadera
    Svar
    1. Ja skillnaden på att fira i Tyskland,är som natt och dag jämfört med Sverige !Det tyska gemütet är i sig enstående.
      Hela känslan av lycka är som i en enda stor gemensam familj...
      Men så finns det hellre inga så tråkiga politiker som hos oss, som lägger sorti på stämningen.Tänker då på Gudrun.Måna,
      eller Malmströmskan !

      Radera
  2. Vilken upplevelse, låter oförglömligt!

    Fast vem vill se en sån här match? Rena rama autobahn.

    SvaraRadera
  3. Jag är inte så förvånad över genomklappningen. Det är bara jämföra med Kvalserien till elitserien/SHL. Hur många gånger sket det sig inte på mållinjen för SAIK, Malmö eller Leksand för den delen. Här kom trycket från i stort sett en hel nation. Detta hade förmodligen inte hänt om VM spelats i ett annat land. Mao så kan hemmaplan vara en riktig kvarnsten runt halsen.

    Och att det går vilt till nu på Copacabana förvånar mig inte ett dugg. Nyårsaftonen 1988/89 var det jävligaste i stök, jag upplevt såhär långt.

    /Plutten

    SvaraRadera
  4. Annars tänker åtminstone jag att med kniven på strupen, har jag aldrig varit bättre.
    En förlust, ok. Men det såg ju ut som hela Brasilien gick på Valium. Och efter den nationalsången!!!
    Så du har festat runt på Copacabana, Plutten, det vill man ju veta mera om!

    SvaraRadera
    Svar
    1. Festa och fest vet jag inte riktigt. Handlade mer om att ta sig därifrån med hälsan i behåll. Det var drygt en miljon människor på stranden. Och man kastade upp glasburkar och flaskor med smällare samt sköt med handeldvapen! En förlupen kula träffade min brors nyblivna fru i underarmen (kaliber 38) Jag såg träffen samt blodstänket samt kände av vindraget från samma kula när det passerade vänster sida av huvudet. Det blev ingen bröllopsresa för deras del till Bali. Och de som har råd lämnar Rio under nyårshelgen samt under karnevalen.

      Åk gärna till Rio men stanna max 2-3 dagar, inte i dryga 3 veckor som vi. Staden är överreklamerad. Rio är trots allt inte Brasilien.

      Skall bli intressant och se hur ordningen i kåkstäderna och nere i stan utvecklas framöver. Jag misstänker att man kommer dra tillbaka de polisiära insatserna efter VM har slutförts.

      /Plutten

      Radera
    2. Ja Plutten i Rio och Sao Paulo skall man inte vistas ute.De enda städer av alla jag besökte på sin tid,som jag avstod från att promenera ut i på ledig tid !

      Radera
    3. Intressant inlägg, Plutten, vilken erfarenhet. Hur gick det med svägerskan? Fullt återställd - och du själv? Rys.
      Kåkstäderna, såg en dokumentär, och känner att det är vad som händer när ett land tillåter sig att fritt acceptera parallella samhällen. En undergångsväg för de arma människor som inte har möjlighet att välja.

      Radera
  5. Minns finalen i Federation-cup förra året mot Spanien som där jämnades med marken av ett magiskt spelande Brasilien...otroligt hur snabbt det kan svänga.Nu ser åtminstone jag fram mot min drömfinal ...Tyskland VS Holland!

    /HellBoy

    SvaraRadera
    Svar
    1. Och jag minns fortfarande VM 1950 i Brasilien...
      Då förlorade Sverige mot just hemmalaget med 7-1.
      Nu fick vi genom Tyskland revansch för det nederlaget.

      Radera
  6. Svar
    1. I varje fall får jag nu möjlighet att se ännu en match på TV.
      I går såg 34 miljoner i Tyskland,plus mig i Absurdistan matchen.
      Ett "all time high",vad gäller tittare på ett och samma program för tysk TV !Och då med revanschen för vårt svenska landslags nederlag från 1950....Grenoli och Rio-Kalle gläder sig uppe från sitt moln nr:7.

      Radera