lördag 28 juni 2014
Prenumerera på:
Kommentarer till inlägget (Atom)
Oskar sa: - "Denna blogg är en stilla oas för frihetstänkare." De vackra orden kom så nära min tanke om hur det ska kännas att vara här! Jag kontrollerar inte era kommentarer, gör det själva och ta ert ansvar enl svensk lag.
Carina:
SvaraRaderaElisabeth har ju åtskilliga års erfarenheter...Faktiskt mer än t.o.m. du.
Är nästan säker på att även hon någon gång haft blåsor,och lärt av misstagen.Om hon sedan behandlat dem,med hinnan av äggets insida är jag förstås en aning tveksammare kring !
I övrigt har jag kommit fram till samma resultat, och nyttjar mina äldre skodon med glädje! (halvsulade och nyklackade)
Kan tänka mig att mina åldriga indianmockasiner,idag har ett lika högt värde som en Rolls Royce-oldtimer !
Fegis!
RaderaÄgg har faktiskt flera goda egenskaper dock inte det
"ägg" vi brukar syfta på!
Carina: googla på Lars Fält så får du mer kunskap om
krisen kommer.
Lasse
Ps
RaderaObservera att det ska svenska ägg!
EU:s certifierade kan vi vara utan, nog med "scramble"
Därifrån!
Lars Å, var finns en "redi" skomakare i dag?
Ds
Skulle gärna tipsat dig..Risken vore dock,att jag då avslöjade min bostadsort.Kan säga att vi i Skåne har i många städer några sådana kvar !
RaderaMin t.ex. är en halvneger,uppvuxen på orten och mycket duktig....
Lars du skulle se mina fötter så fina o välvårdade men det ligger en hel del arbete bakom. Blåsor har jag haft men dansperioden är över o skönt är det.
RaderaMed de rätta skorna mår fötterna allra bäst. Rymliga och ska vara sköna redan första gången. Gå inte på försäljarsnacket att dom går ut. Havssalt på Ica i fotbadet.
Skulle du ha vägarna förbi mitt Ghetto,är du välkommen att visa upp dina praktexemplar !
RaderaSkriv innan så jag kan kontrollera att kusten är klar...
Ja det skulle jag gärna men det är väl långt att åka. Ska framöver till Småland. Har en anhörig som bor i ett ghetto
Raderao söker nu med ljus o lykta efter nytt boende. Verkar hopplöst. Du vet vem jag är, har bytt namn.ps.har du också praktexemplar Larsd.d.s.?
Nja,jag tillhör ju den blygsamma sorten..Och är absolut ingen fetischizt ! Men det jag har,det har jag i Skåne ...och inte i mörka Småland.
RaderaVad gäller ditt boende är detta inte möjligt i mitt Ghetto.Här är reserverat för enbart exotiska storfamiljer,förutom övertecknad och ytterligare en pursvensk !
Mitt över gården,bor bl.a. en främlingsfamilj som just nu firar jul -av dekorationerna i fönstret att döma-.
Är det flirt på gång på min blogg?
RaderaCarina man vet aldrig men kul har vi på bloggen.
RaderaLars det är en anhörig till mig som vill flytta från sitt ghetto.
Mitt boende är fint o jag trivs än så länge här i norr o älskar mina svinkalla vintrar.
Marcus Wallenberg (1899–1982) lär ha låtet en vaktmästare på banken gå in hans skor. "De rige de kan."
SvaraRaderaOm du någonsin har prövat ett par sådana RIKTIGA skor, sydda enbart av läder, utan "äkta plast" någonstans så inser du att Marcus W gjorde helt rätt, såna skor är stenhårda som nya..
RaderaJag kastade ett sådant par för ett par månader sedan, köpta i UK f dyra pengar.
Köptes 1969, utslitna efter bara 40 års användning!
De som säger att vi svenskar kan prata om väder i evinnerlighet har aldrig talat om skor och blåsor.......!
SvaraRaderaJag lät sy upp ett par skor i krokodilskinn i Bangkok i min ungdom använder dom fortfarande, dock mycket sparsamt...är fortfarande som nya.
SvaraRaderaStefan H
Vill du köpa ett par blå av känguruskinn är mina till salu..
RaderaNästan onyttjade,tyvärr för smala för mina nuvarande fötter... Svar till:"Högstbjudande" !
Är det höjdhopp skor med tanke på ursprungsskinnet?
RaderaStefan H
Tror jag inte...Det är ju så många år sedan jag inhandlade dem,att jag nästan glömt.Är nog de dyraste skor som jag ägt i mitt liv.Vill minnas att de kostade 7-800 DM på sin tid ! ;)
RaderaHaha-ha riktig svikt! Sälj dem dyrt!
Radera