Två veckor i flipflops
och ingen lindring. Den krossade lilltån är fortfarande blåsvart, och försedd med varningstexten super-fragile, för om någon kommer åt den, då......!.
Numera är flipflopen inbäddad i en av Björns raggsockar, och flipflopsraggsocken inplastad i en för dagen lämplig plastkasse, alla går bra men bäst systemets lila variant för den storleken är som gjord för ändamålet. Tyvärr har systempåsarna inget halkskydd, vilket har gjort de få frostmorgnarna hittills till en livsfara.Tittar oroligt på väderrapporterna, och hoppas att snön dröjer ända till påska.
Det sägs att läkningen kan ta upp till sex veckor, nån som har ett bra förslag på istället-för-sko-lösning?
Badda med kolloidalt silver. Det skyndar på läkningsprocessen.
SvaraRaderaAnnars är ekologisk kallpressad kokosolja mycket bra för sårläkning.
Ja, jag är en pulverhäxa, men jag kan min skit ;)
Like!
SvaraRaderaJag har frågat min tvillingbror som är läkare, kirurg....men som alla kirurger vill han operera...så jag har inget bra råd.
SvaraRaderaFör övrigt åker jag imorgon utomlands i tjänsten i 10 dagar....ska akta mina tår.
Stefan H
Ojjj! Finns det två av dig?! OMG!
SvaraRaderaSkojjar bara! Flyg försiktigt, njut däruppe ovan molnen, skaffa lite fågelperspektiv på landet vårt, och kom tillbaka med nya friska filosofier till oss stationära!
Se till att hålla tån ren och gå till vårdcentralen.
SvaraRaderaHåll koll på dina fina fötter Carina.
Ängel, tack!
SvaraRadera