söndag 20 oktober 2013

Lars Åberg: -Orsakerna till den ökande segregationen måste sökas någon annanstans än i en samhällelig motvilja mot nyanlända.



Jag läste journalisten och författaren Lars Åberg i SDSÅberg konstaterar lika genialt som enkelt att det INTE är diskriminerande i sig, att det existerar ett mottagande land med eget språk och egna samhällsinstitutioner.

Läs här tre smakprov:

- Det har också framstått som märkligt att Malmö lagt så stora resurser på att bearbeta problem som i olika sammanhang framställts som tillgångar.

- Dialogforum i Malmö har använts som en avledande manöver för att slippa prata om det som segregationsdebatten också borde handla om: Vilka är det som gör vad, varför gör de det och hur förhindrar man det?

- Det är Malmös ledande politiker som ägnar sig  åt den mest extrema form av diskriminering genom att hävda att svenska elever måste lära sig att vara toleranta mot andra kulturer. 

Vassegoda - Kasta er nu in på SDS och läs ett brijlant inlägg.

4 kommentarer:

  1. Det är mycket bra att en och annan vettig röst tillåts komma fram. Hoppas bara att det inte är ett köttben med lugnande medel som mycket medvetet kastas åt vakthunden/SD-sympatisörer.

    Skogis.

    SvaraRadera
  2. Håller med, försökte läsa mellan raderna, jätteförsiktig.

    SvaraRadera
  3. En av dom enstaka artiklar som pekar på det absurda i resonemanget om den "rasistiske" Svensken,, men skapar aldrig någon debatt i media och läses väl mest av såna dissidenter som oss som griper varje halmstrå av tendens till hopp om en öppen debatt .Insatsen för journalister och politiker är så extremt hög att man svårligen kan ens diskutera frågan,, så fort dom öppnar käften och tar en faktabaserad debatt är dom körda,, bara att upprepa sina mantran ända in i väggen .Enda jag kan tänka mig kan spränga loss dammluckan är om J. Josefsson i en serie granskningar presenterar klara fakta om vart Vi är på väg och varför ,, det skulle kunna ha det genomslag som krävs för att gå vidare,,meen de kommer inte att hända . Så vi fortsätter väl på den väg som till Helvetet bär !!

    Norrlandsfan,,

    SvaraRadera
  4. Över Hamiltons döda kropp. Tyvärr.

    SvaraRadera