Husförhör och kyrklig kontroll kom tillbaka.
Polisrazzior mot loppmarknader i Malmö har avslöjat en omfattande illegal handel med stöldgods, giftiga hudkrämer, olagliga kosttillskott och felmärkta varor. Polisen har även slagit till mot svarta marknader i Stockholm och Göteborg. Trots masor med razzior "har polisen svårt att stoppa den illegala handeln".
-"Det allvarlig är att vi har parallella samhällsstrukturer," konstterar Malmöpolisen.
Det är "svårt" att stänga loppmarknaderna, och det råder delade meningar om polisen ska lägga sig i.

01.30 in i videolänken nedan, svarar loppisbesökaren Lisette Persson:-
"Vad är det? Ska man börja lägga sig i allt, allt folk gör....ja.....nej......svårt...."
Jag undrar i all min förvåning vad som hänt, tycker unga svenskar att lite laglöshet är okeij?
Att polisen - och vi - inte ska lägga oss i om nån går in hos grannen och stjäl allt, sen står och säljer det på en loppis? Och så köper en annan granne stöldgodset till mindre än hälften av vad granne ett har köpt och värderat det för?
Och det är helt fine för unga och nya svenskar.
Däremot får man inte vara kritisk mot invandringspolitiken, då kan näthatsgranskaren slå till och se till att man hamnar i domstol.
SvaraRadera