lördag 26 oktober 2019

Kära hjärtanes.


Lektorerna på Glasgow University varnar nu för att gamla sagor idealiserar barnmisshandel, incest och andra våldsamheter. Sagoböckerna har därför försetts med varningstext som ska skydda studenterna för eventuellt känsligt innehåll. 

Lektorerna nämner bl.a Bröderna Grimms sagor, Snövit, Törnrosa, Hans och Greta och Rödluvan som skräckexempel.


Det finns uppenbarligen inga gränser för upptrissad hysteri bland studenter idag, dessa uppmärksamhetsstörda unga, som inte missar en chans att blåsa upp sina egon och skapa vild panik omkring sig.  

Jag undrar vad som händer dessa ömtåliga själar när de tittar ut från universitets fönster, på mångkulturens fasansfulla verkligheten som kan få våra gamla sagor att framstå som lammungar.  

dailymail

2 kommentarer:

  1. Tonald Drump2019-10-27 00:34

    Värnar man studenterna för att läsa dagstidningar med för verkligheten är sju resor jävligare än sagorna.

    SvaraRadera
    Svar
    1. En kafferast i Borlänge och de skulle dö antingen av panikslag eller av en kniv i ryggen innan 15 personer sparkar sönder deras livlösa ansikte. Bara för att det är så dessa män mår bra.

      Radera