tisdag 16 april 2019

DNs läsare vill bli lurade.


Erik van der Heeg, min nya stora idol på FB, skriver

-"Fake news från DN:
När man läste den här jäkla drapan fick man ju intrycket att påven Fransiskus skulle träffa Klimat-Greta på tumanhand.
Vad är det då DN inte berättar? Jo att Greta kommer att vara med på dymmelonsdagens generalaudiens tillsammans med 60.000 (!) andra besökare.

Om Greta och hennes hov vill växla några privata ord kan hon stanna kvar till efter audiensen och hoppas på en lucka där hon kan få bli välsignad. Så gjorde Patti Smith för ett par år sedan.
Varför överdriver DN, så förbannat?"

11 kommentarer:

  1. Har hör att hon även är i kontakt med högre krafter.

    SvaraRadera
  2. Hinner hon fram i tid med tåget? Skam den som ger sig. Speciellt när hon är en ängel och som sådan flyger hon på vita vingar. Men se upp på skärtorsdagen, då kommer ängeln tillbaka som den elaka häxan på kvasten.
    Messkalle

    SvaraRadera
  3. Tonald Drump2019-04-17 08:10

    Ni skall inte vara rädda när ni ser Greta utan ni skall få panik, all enligt hennes egen utsago. Eller det kanske gällde klimatet? Skit samma, Greta vill att vi skall få panik. Oraklet har talat och världen bör lyda.

    SvaraRadera
  4. Raymond Zweigberg2019-04-17 08:52

    DN gör allt för att påskynda "helgonförklaringen" av denna mentalt handikappade unge.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Varje gång jag läser om henne, tänker jag: stackars unge!
      Skolkar hon från skolan permanent nu?

      Radera
    2. Utfallet egalt!
      Greta kan inte hjälpa sitt handikapp och skolan
      och dess "undervisning" gör nog inte någon skillnad i utfallet.
      Hon slipper ju att bli rånad och hånad av invällarna i alla fall.

      Jungman Jansson

      Radera
  5. Tja, kl 16 nyheterna på svt2 såg man henne prata och skaka hand med Påven :-)

    SvaraRadera
    Svar
    1. Hmmmmm, t.o.m påven har fattat att en bild med Greta är extremt bra PR, för de som alltid ser chansen.

      Radera
  6. Här har det varit ett fantastiskt väder idag, så långt från klimatkris man kan komma. Greta borde hellre ta en cykeltur med nån kompis i den vackra naturen istf att träffa påven. Hon tyckte att påven var vänlig, och skrattade och var glad. Tur att han inte drabbats av panik. Greta agerar mycket just nu, hon försöker hinna med så mycket som möjligt innan jorden går under. Tur för henne att hon har påsklov.

    SvaraRadera
  7. Greta kan väl inte ha påsklov.
    Hon går ju inte i skolan.

    SvaraRadera