fredag 28 december 2018

Världen hade haft en betydligt ljusare framtid om alla bara lyssnade på "rasisterna".


Några utdrag ur Julia Caesars bloggsida om terrorslakten i Marocko: 

Båda (halshuggningsoffren)hade vuxit upp i länder där journalister och politiker undviker, mörklägger eller förnekar att islamistiska terrordåd har något som helst samband med islam. De matades ständigt i media med lovprisande skildringar av allt fantastiskt som den muslimska invandringen har betytt för deras samhällen. Genom medias propaganda hjärntvättades de in i falsk trygghet.

------------

Den verkliga orsaken till oro hos politiker och journalister är att terrordåden ska bli grus i maskineriet i den massinvandring och islamisering av våra länder som är överordnad alla andra mål på deras politiska agenda.

Därför måste morden mörkläggas i alla sina vedervärdiga detaljer. Framför allt måste deras samband med islam till varje pris döljas och förnekas. 

Eftersom en majoritet av Europas regeringar och definitivt större delen av europeiska media bekänner sig till vänsterns världsbild blir varje våldsdåd som spräcker glansbilden av islam också ett hot mot vänsterns herravälde och den egna makten.

________

Svenska medias täckning av dubbelmordet är – som vanligt – skandalös. En hel vecka tog det för gammelmedias redaktioner att grubbla på hur de skulle bära sig åt för att effektivt mörklägga de ohyggliga morden. Pressade – som vanligt – av sociala medier bestämde de sig så småningom, under svåra kval får man förmoda, för att nämna morden.
I SVT kallades halshuggningarna ”knivskador på halsen”. Lägg de orden på minnet! Förmågan att relativisera och mörklägga islamistiska våldsdåd är, ska vi säga – välutvecklad – hos public service, men här slår man tveklöst alla sina tidigare rekord.

--





-----------

”Maren Ueland och Louisa Jespersen är inte bara offer för IS. De är också offer för vänsterns fantasivärld” skriver den kände islamkritikern Robert Spencer på sajten Jihad Watch.
”Påverkade av propaganda var de säkert övertygade om att alla som ansåg att unga skandinaviska kvinnor tog en risk när de campade på egen hand i Marocko var ”rasister”.


2 kommentarer:

  1. Jag reagerar med emfas när någon skyller på individen eller 82:an/87:an. Du och jag Carina har sett mörkret i ljuset. Jag vet inte vad som var utlösande faktor för dig men för mig var det mordet på Inger i Landskrona 2010. Jag är själv inte skåning, långt ifrån, men jag känner ett icke obetydande antal personer från vårt sydligaste landskap och jag fick helt enkelt inte ihop det. Googlade därför och hittade Flashback och Politiskt inkorrekt och plötsligt föll allting på plats. Det var naturligtvis en individ från en plats där det går 13 lättkränkta på dussinet.

    Efter den dagen litar jag inte ett dugg på MSM längre. I 99 fall av 100 så kan man vara säker på att det är någon som inte har rötterna mellan Treriksröset och Smygehuk som är ansvarig.

    Svensken är snäll och samarbetsinriktad men också lite naiv och vill tro alla gott, saktmodig, mild och god som det står i GT. Dessa människor ska inte leva tillsammans med vilda djur. De behöver en vaken skogsvaktare som kan hålla skogen fri från rovdjur.

    SvaraRadera
  2. Tonald Drump2018-12-28 20:08

    Tragiskt när sunda åsikter går förlorade och tillintetgörs av pk-idioter.

    SvaraRadera