söndag 30 december 2018

Maktpaktandet som tar makten från folket, och ger det till valförloraren.



Anna König Jerlmyr (M) och Daniel Helldén (MP). Sett till valresultatet, de två företrädarna som förlorade flest väljare i Stockholms stad.



 I en intervju med Stockholmdirekt berättade Anna König Jerlmyr (M) om hur hennes parti skissat på planerna att locka över Miljöpartiet efter valet ända sedan början av året.

Men för att planerna skulle gå i lås, krävdes att de rödgrönrosa inte fick egen majoritet liksom att Alliansen tillsammans med MP skulle få mer än 50 procent av mandaten i fullmäktige och på så sätt utesluta inflytande för SD.

En kombination som gick i uppfyllelse till Socialdemokraternas stora förtret när de efter valet dumpades av parhästen Miljöpartiet, som trots brakförlust lyckades hålla sig kvar vid makten i den nya grönblåa konstellationen.

För Miljöpartiet och dess gruppledare, Daniel Helldén, kan man inte kalla det för annat än en bedrift att lyckas sitta kvar vid makten trots att man tappat drygt 40 procent av sina väljare.

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar