söndag 30 december 2018

Direkt där det händer - aftonbladet på plats!

Aftonbladet var på plats när delar av familjerna missade färjan som gick enl tidtabell.

Offren uttalar sig: "Djupt chockad över händelsen." "Jag har haft oro i magen." "Jag är djupt ledsen."

De svenska offren om den lugna mardrömsresan på Ålandsfärjan: ”Jättemånga grät.”

aftonbladet, ståuppförbundet, kändisarna, SVT, TV4, DN, sydsvenskan, Greta,  sossarna och Annie Lööf kommer att anordna en ljusmanifetsation på Sergels Torg för att lägga ner Fascistbolaget Viking Line. 

5 kommentarer:

  1. En händelse som lär nedtecknas för kommande Historieböcker....
    T.o.m. den lilla lokala skitblaskan HD har offrat trycksvärta,på denna tragiska händelse !
    Inte sedan den som upptäckte Åmål har någon utropat," Ändå något" !!

    SvaraRadera
    Svar
    1. Gammal media har tappat förståndet.

      Radera
  2. En anmälan till sociala myndigheter är på plats. Föräldraansvar är vittgående och att släppa barn vind för våg innebär att man inte uppfyllt det. Det borde vara reaktionen i ett normalt land. Aftonbladet är klart rasistiska då de underförstått menar att vissa icke-svenskar är så inkapabla att ta hand om sina barn så att varje verksamhet måste upprätta särskilda rutiner för dem.

    "Rasism; En ideologi, uppfattning, värdering eller struktur som bygger på en indelning av människor i ett hierarkiskt system av raser, utifrån hudfärg eller etnisk tillhörighet, där vissa raser tillskrivs ett högre värde, positivare egenskaper och ibland moralisk rätt att härska över andra." (Forum för levande historia)

    SvaraRadera
    Svar
    1. Argus:
      Tack för dina lärorika rader,och...
      ETT GOTT (BÄTTRE) NYTT ÅR !

      Radera
    2. Pålitliga vänner, ni anar inte hur mycket jag uppskattar er närvaro här!

      Radera