Det var en gång ett land som hette Sverige. Och det hände sig på 2000-talet att plötsligt blevo 80% av folket alldeles dumma i huvudet.
Terrormisstänkt byggde hemliga rum åt polisen.
Bakhtiyor Umarov, 30, misstänks för att tillsammans med flera andra män ha planerat terrordåd mot Sverige.Samtidigt har han jobbat på Polishögskolan – med hemliga rum och lokaler för skjutvapen.Arbetsgivaren vittnar om att Umarov hade ”nära till våld” och berättar att han vägrade delta i en tyst minut för offren på Drottninggatan.
Bakhtiyor Umarov, 30, greps i våras och är nu åtalad för förberedelse till terrorbrott och för finansiering av särskilt allvarlig brottslighet genom överföringar av pengar till Islamiska staten. I mer än ett års tid ska han och flera andra uzbekiska män ha planerat ett terrorattentat mot Sverige.
Enligt stämningsansökan har de under februari förra året till 30 april i år skaffat, förvarat, transporterat och sammanställt 660 kilo och över 100 liter kemikalier för att bygga en bomb och för att sen ”utföra eller främja terroristbrott”.
De ska därutöver även ha skaffat, förvarat och sammanställt två stridsselar, fyra kommunikationsradioapparater med headset och andra tillbehör, en ryggsäck, en gasmask, en gasmaskväska, ett gasmaskfilter, ett hölster, ett par knäskydd, två bajonetter och fyra par stridshandskar.
Chefen för byggföretaget bekräftar i polisförhör att Bakhtiyor arbetar på polishögskolan men att det inte föregåtts av någon säkerhetsklassning, men att de anställda "har en generell sekretess".
Polisens dumhet får inte kommenteras av säkerhetsskäl, eller är det bara jag som är odum.
SvaraRaderaMässkalle