söndag 1 april 2018

- Gode Gud,

ty jag visste icke vad jag gjorde.

3 kommentarer:

  1. Jag har tidigare tagit upp Afrin. Yemen är ett annat område där krig pågår. T o m världens största humanitära kris enligt FN. Få svenskar vet om att Sverige är delaktig i kriget och leder militära plan till och från Yemen från flygplatsen i Dubai.

    Som vanligt är det bara två partier som reagerar - Sverigedemokraterna och Vänstern. Alliansen föregår det hela med största möjliga tystnad. Ovilliga att folk ska få veta vad som händer bakom kulisserna. Det kostar röster och makten. Miljöpartiet säger nja och det mest remarkabla är regeringen - Socialdemokraterna som upplyser att det inte är regeringens ansvar! Inte regeringens ansvar!? Inte regeringens ansvar att vara delaktig i krig!

    Enligt svensk lagstiftning får Sverige inte kriga med någon utan folkets godkännande.

    Ännu ett skäl att förpassa diktaturen EU ut ur Sverige. Och det är illa kvickt.

    I stället sysslar Sverige i "solidariet" som det så vackert heter när de följer EU-diktaten i det barnsliga spelet med Ryssland att flytta ambassadtjänstemän fram och tillbaka.

    De skyller på allt möjligt. Att de är "naiva" dvs att de inte vet vad de gör. Det stora problemet är att de mycket väl vet vad de gör. Det är bara folket siom inte vet det. Och en del bryr sig inte om vad som händer bara inte deras hus brinner opp. Det ingår faktiskt i demokratin att ständigt vara medveten om vad som händer och skaffa sig kunskap.

    Angela
    Kan läsas och höras på Kaliber. Sveriges radio. Ett alldeles utmärkt program.

    http://sverigesradio.se/sida/avsnitt/1043121?programid=1316

    SvaraRadera
  2. Finns det fler hemligheter som inte vi vanliga skall veta? I flera år har detta hållits hemligt. Nämndes första gången i EU 2016. Om någon nu undrar varför NATO hade övning i Sverige förra året (AURORA).

    http://www.voltairenet.org/article200393.html

    SvaraRadera
  3. https://journal-neo.org/2018/03/25/let-s-call-to-end-war-profiteering-in-yemen/

    "“The situation in Yemen – today, right now, to the population of the country – looks like the apocalypse,” Mark Lowcock, the head of the UN office for the coordination of humanitarian Affairs (OCHA), told media in early 2018."

    Utdrag:"Saudi Arabia we ought to learn is not at war with Yemen but rather its people. Saudi Arabia in all its theocratic might intends to make Yemenis bow to its will just as if they were its subjects."

    SvaraRadera