måndag 13 november 2017
Prenumerera på:
Kommentarer till inlägget (Atom)
Oskar sa: - "Denna blogg är en stilla oas för frihetstänkare." De vackra orden kom så nära min tanke om hur det ska kännas att vara här! Jag kontrollerar inte era kommentarer, gör det själva och ta ert ansvar enl svensk lag.
Av hennes inställning att döma,vore jag en "omtyckt person" i hennes kretsar.Tillsammans med de c:a 300.000,som betecknas som landets fattigpensionärer !!
SvaraRaderaGemensamt för oss är att vi aldrig haft möjligheten att girera över pengar till Karibiska Öar.Något jag nu ångrar när jag ser vad skatterna användes till.60 miljarder årligen pungas ut för import av främmande lyckosökande exoter !
Hear, hear! Men det är inte lätt att fatta för en som JF, som inte begrip nåt.
RaderaJag är inte riktigt säker på om hon menar omtyckta i allmänhet eller ibland de kvinnor som föredrar en fet plånbok framför en vältränad kropp.
SvaraRaderaHahaha! Hon har inte kommit dit i analysen...
RaderaÄLSKAR dessa smarta förmögna skatteplanerande svenska män!
SvaraRaderaJohanna sorry du är en loser,
journalister står inte särskilt högt upp på listan "rik & smart".
Svea
Magdalena Andersson - med sin plakatpolitik jagar hon högskattande män för att ge till ickeskattande invandrare. Hon ställer jobbskapare vid skampålen och öser över helst-inte-arbetare. Johanna Fränden bör återgå till att kommentera fotboll.
RaderaHennes förra chef Jan Helin hade ju en årslön på 7000000. Undrar om han var omtyckt.
SvaraRaderaLikhet skall ju råda.
SvaraRaderaJag är för att betala lika skatt som genomsnittet!
Ok?
Men se då duger ej det.
För herr Sträng räckte det ju ej med ens 102% när deras egen donna, Astrid L var drabbad.
Jungman Jansson
Men herr Jansson...då levde vi i landet Monismanien där Pomperipossa (Astrids Lindgren) betala 102% i skatt.!
RaderaOch vår dåvarande finansministern Gunnar Sträng gick omkring med sin plånbok med ett gummiband runt omkring och en säkerhetsnål i sin bakficka där plånboken fanns...det var tider det..!!
Stefan H
Ja, för oss som arbetade där och då!
RaderaMen jag har svårt att tro att du, herr överste, levde då...
Kanske morfar har berättat?
Inget fel i det. Hoppas att jag inte skall låta för ilsken/bitter när mina förtäljande skall levereras till barnbarnen.
För övrigt . Notera namnet på Lyons civilflygplats.
Jungman Jansson
Stefan H:
SvaraRaderaKul att se du finns kvar hos Carina..
Åren du hänvisar till var lyckliga i jämförelse med dagens.
Även om de redan då,skinnade oss in på underhuden.
Fördelen var att de inte lånesatta landet under den tiden,inte fanns en tanke på att utöka vårt befolkningstal,med massor av exoter från långtbortostan.
Instämmer varmt med Lars! Hoppas allt är väl!
Radera