Menar Hanif Bali att det finns en liten gnutta av nåt slags hopp för oss?
Hanif Bali, FB:
- "Idag är en fin dag, av flera skäl. Att få en ny laguppställning i partiet är en sak, men det finns en dimension i det hela som gör mig ännu gladare.
Elisabeth Svantesson blir ekonomiskpolitisk talesperson, hon har en licentiat i nationalekonomi med särskild inrikting på integration. Det var Elisabeth som ledde partiets omläggning av migrationspolitik efter Reinfeldt.
Gunnar Strömmer blir partisekreterare. För mig är Gunnar experten på medborgarskap, han har länge kämpat för att medborgarskapets värde ska stärkas och att släpphäntheten runt den ska bort. Han har varit avgörande för att få M att nu vilja ha hårdare krav.
Tobias Billström blir gruppledare, och behöver knappast introduceras till någon, han var den som gick emot strömmen och bröt mot tabun.
När Ulf Kristersson sa i sitt installationstal att Sverige aldrig ska hamna i en situation med ohållbar migration trodde jag honom, men i sitt val av företrädare visar han att han menar allvar.
Vilket lag. Nu kör vi."
En vacker dag kanske vi svenskar får komma in i stugvärmen igen.
Fast, å andra sidan jag är inte lika godtrogen som Hanif Bali. Och jag avskyr mobbare som Kristersson.
DI, idag; Ulf Kristersson stänger alla dörrar till SD.
Det underströk han i en intervju på tisdagsmorgonen.”Det är poänglöst att samarbeta med dem”.
Fast inte poänglöst för M att samarbeta med samhällsstörtarna i S?
Och S går framåt i opinionen!? Svenska folket borde få sina hjärnor undersökta! Fullständigt groteskt!!!
SvaraRaderaTraditionsröstare lever kvar i det gamla, som vi vet har alla äldre har svårt för förändringar. Löften om höjda pensioner lockar mer än något annat.
RaderaBeträffande Ulf Kristersson har han visat tydliga tendenser på okunskap. Han har gjort bort sig redan första veckan när han ingått i maskopi med förtryckarpartierna. Min röst får han icke. Han är en mobbare av rang.
Endast röda näsor har intervjuats i senaste opinionsundersökningen.
SvaraRaderaVi får vänta på nästa sanningsundersöknig,
först då vet vi hur läger är.
2018
Förväntar mig fulspel och valfusk av sjuenigheten.
RaderaDet är fulspel hela tiden om makten från det gänget.
RaderaVad dom har åstadkommit är ett förstört Sverige.