Oskar sa: - "Denna blogg är en stilla oas för frihetstänkare." De vackra orden kom så nära min tanke om hur det ska kännas att vara här!
Jag kontrollerar inte era kommentarer, gör det själva och ta ert ansvar enl svensk lag.
Jag heter Carina och är antingen på så det ryker om det, eller komplett av.
Gör ofta flera saker på en gång, mest för att testa simultankapaciteten.
Jag är passionerat intresserad av samhället och omvärlden, och startade en blogg för att jag har medfödd skrivklåda.
Har gått ner för mellanlandning efter ett härligt yrkesliv som stolt och mallig purser på SAS.
Jag bor strax norr om Stockholm, född glad, och har med åren otroligt nog blivit klok.
Nyfiken är jag på allt, mest på fortsättningen.
Skrattar ofta och gärna.
Moderaterna vill införa tillfälliga gränskontroller och stoppa asylsökande som kommer via andra EU-länder att resa in i Sverige.
Dessutom vill man skynda på processen med att avvisa dem som får avslag, effektivare återvändandeprocess och Sverige ska kräva lägre EU-avgift.
Först kom alltså alla riktiga och fina människor hit för att ge oss en ordentlig kultur, och för att rädda oss, och göra oss förmögna, sa Reinfeldt. Många, många människor i livslång försörjning senare, började det talas om det tidigare förbjudna ordet volymer. Och plötsligt (?) är myten om att gränsen är nådd sann.
Så nu ska sålunda gränserna stängas och landet försvaras.
Jimmie Åkesson kunde inte ha sagt det bättre själv.
Om M hade endast ett uns hederlighet i sig hade de samarbetat med originalet SD.
Och stjälpt hela ansvarslösa ljugarmaffian i vänsterskutan.
Så här bortom sunt förnuft har nog aldrig varit i svensk politik. Om man bara kunde komma på vad som hänt. Det går inte att känna igen någon politiker längre. Jag har en konstig känsla i kroppen av att något är riktigt fel, förutom det som händer runt oss och med Sverige.
Så här bortom sunt förnuft har nog aldrig varit i svensk politik.
SvaraRaderaOm man bara kunde komma på vad som hänt.
Det går inte att känna igen någon politiker längre. Jag har en konstig känsla i kroppen av att något är riktigt fel, förutom det som händer runt oss och med Sverige.
Känslan är mycket delad.
RaderaDet är med en olustkänsla man lägger sig på kvällen. Jag har aldrig upplevt Sverige som jag gör nu.
SvaraRaderaInte bra alls, det här.
Heder åt Jimmie Åkesson som med sin begåvning och inre styrka
SvaraRaderastår emot dessa oduglingar som är makten framför allt!
Go for SD..........