Nä, det är en totalmissuppfattning.
De två bröder som är misstänkta för mordet på Lisa Holm kräver att omedelbart bli fria. Den äldre broderns advokat menar att det finns risk att bröderna diskrimineras eftersom de inte är svenskar. I dag prövar Göta hovrätt häktningen..
Hon antyder att "de litauiska bröderna kan särbehandlas eftersom de inte är svenska".
Va??!!?? Har hon inte hängt me alls.
Om det är nåt som gynnar dessa män, så är det att de inte är svenska.
Vår "lag och ordning" kommer förmodligen att be om ursäkt för att dessa båda misstänktes "på sannolika skäl". Alla tre kommer att få rejält med skadestånd och vip-ingång till eget företagande och specialboende.
Om inte polisen kan gräva fram rejäla och odiskutabla bevis på deras skuld, så slutar det nog som du beskrivit det ovan. Skadeståndet kommer att bli monumentalt eftersom de, på nätet i alla fall, har valsat runt med foto och allt. Det jäkliga är att, såvitt jag vet, har det inte presenterats några "hårda" bevis alls. Bara indicier.
SvaraRaderaDet känns högst osäkert om det verkligen kommer att bli något av det här.
Skogis.
Det är våra lallande ämbetsmän, som nu mera går under benämningen "de som inte ville eller kunde, fast försökte ibland."
Radera