lördag 21 mars 2015

Lördagsquiz.

Vilket slags temperament har du? 

Självskryt????

empatisk.

Jag är

empatisk.

Medkänsla eller empati karakteriseras av förmågan och viljan att känna igen och förstå andra människors tankar, känslor, motiv och egenskaper. Det här är en av mina starka sidor. Förutom att jag kan identifiera andras tankar och känslor förstår jag dem instinktivt och reagerar därefter. Min empati kommer från min introspektion: jag är öppen till mina egna känslor, något som hjälper mig att tolka andras. Empati är i många fall en avgörande egenskap: förutom att jag kan dra nytta av det i ditt privatliv är det också bra i arbetslivet!

10 kommentarer:

  1. Spontan, vare'här!

    Jungman Jansson

    SvaraRadera
  2. Spontan, här också. Vilket förvånar mej storligen. Jag som vill ha bra koll på allt.

    Skogis.

    SvaraRadera
  3. Killar, bara att ni redan svarat på denna lilla lördagsunderhållning visar på er enormt spontana och spralligt nyfikna sida. Lajk!

    SvaraRadera
  4. Ja jisses vad glad jag är nu när jag har fått svart på vitt att jag är normal. Trevlig helg alla här på bloggen.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Detsamma Elisabeth, precis som Thåström, det är de andra som är konstiga!!

      Radera
  5. Tusen tack Carina för alla dessa roliga tester! Jag kommer ursprungligen från Finland, men är italienare. Det vet alla.
    Är normal och skulle ta det lugnt. Det gör jag hela tiden.
    Har IQ 161. Betalade gärna 50-lappen för certifikatet!
    Glada hälsningar
    besserwissaren

    SvaraRadera
    Svar
    1. Personligen har jag ( skulle inte skryta me't, men ) 47.
      Ja, samma som storleken på mina Nokian stövlar, av en ren händelse...
      Tack och lov har min hustru, från Finland, lustigt nog,
      en närmast obefintlig intelligens.
      Lätt att bevisa utan certifikat.
      Hon gifte sig ju med mig!
      Törs man fråga vad en 161 har för yrke?

      Jungman Jansson

      Radera
  6. Jag är mentalt frisk, empatisk, har goda skolkunskaper och skulle kunna vara högsta chef på NASA. Folk tror att jag är 34 år, men testet tror att jag är 75 efter mina kunskaper. Intelligenstestet hittade jag dock inte. Var finns det?

    SvaraRadera
  7. Edward Ulfertz2015-03-21 18:54

    Jag blev normal. Är det normalt?

    SvaraRadera
  8. Hej Helene, IQ-test var precis under temperamenttestet. Men varning, ta det med en nypa salt, tyckte testet var på dagisnivå. Det var bara 2 svåra frågor av 30 och dem klarade jag givetvis inte!
    Om jag klarade dom andra, vet ej, fick ju betala för resultatet!
    Fast det stod att dagens bästa var 166, så nådde inte ända fram!

    Till Jungman Jansson: jag har inget yrke, inga pengar, ingenting, är nu en ensam glad fattigpensionär! När gick i gymnasiet, naturvetenskap, älskade matte och fysik, sade studievägledaren att jag skulle bli hemmafru. Jag tyckte inte om hushållsarbete så fattade ingenting.
    När tittar tillbaka till mitt liv: har klarat allt med idel femmor i början och fått mycket beröm, har tröttnat och gått vidare till nåt annat. Utmaningen har saknats. Allt har varit för lätt.
    Är omusikalisk och kan inte skriva fort på skrivmaskin så ditåt har inte sökt för det är genetiskt förutsatt. Har för korta lillfingrar för att skriva med hela näven.Tg-bordet går med 2-fingerfattning. På gamla dagar skaffade en universitetsutbildning så min mor behövde inte mer skämmas för mig.
    Numera försöker klura ut vad jag ska bli när blir stor. Stor nog. Fast kassörskan på Biltema sade till mig förra veckan att jag får banta. Är st 42. För stor för Biltema, hahaa!
    Brukar roa mina vänner med att behöver inte skarva för när berättar sanningen, för ändå ingen tror på mig. Men fakta är fakta i alla lägen och det är mitt motto. Kryddat med humor.
    Har kanske för mycket av hormonet oxytocin för är glad nästan jämt men är en skorpion.
    Som skickar alla de giftiga inlägg hit till Carinas!
    Hälsningar
    besserwissaren


    SvaraRadera