onsdag 3 december 2014

Hela vår mobbande sjuenighets brist på common sense är ett katastrofalt I-landsproblem.

FN's kassa med pengar till mat är snart lika tom som Magdas lador.

1,7 miljoner syrier riskerar att stå utan mat och dryck, om inte FN får mer pengar. Sveriges sjuenighet tycker inte det behövs mer pengar, det är mycket bättre för de 1.7 miljonerna arma svältande som har råd med resan att de kommer hit.

1 kommentar:

  1. Läste någonstans bland alla bloggar en kommentar som gick ut på att SD:s politik att skicka pengarna till dessa behövande på plats var rasistiskt och främlingsfientligt. Då finns ju inga pengar till de som kommer till sverige. De får då ingen mat och fick då sova i tält här i det rasistiska och främlingsfientliga sverige. Och det verkade absolut inte vara ironiskt menat!
    Ibland drar man extra djupa suckar över de minst sagt barnsliga argument och slutsatser som visas upp i olika media.
    Inte minst suckar man på grund av de utgjutelser som kommer från vår "begåvningsreserv", regeringen med anhängare, bara det senaste dygnet.

    Skogis.

    SvaraRadera