Prenumerera på:
Kommentarer till inlägget (Atom)
Oskar sa: - "Denna blogg är en stilla oas för frihetstänkare." De vackra orden kom så nära min tanke om hur det ska kännas att vara här! Jag kontrollerar inte era kommentarer, gör det själva och ta ert ansvar enl svensk lag.
Jag läste det också, någonstans. Uttrycket "man baxnar" räcker inte långt numera. Varför är de här? Det finns så många andra varmare ställen. Ibland har de horn, där. Skyffla kol är väl ett jobb så gott som något. Jag vet inte vilket språk som talas där, men svenska är nog inte det vanligaste. Jag blir så förb...., jag måste hämta andan ett slag.
SvaraRaderaPå brännet igen!
Enligt SVT-reportern Jaqueline Balcer Bednarska är det tydligen på förslag att man ska byta ut ordet "man" som pronomen, till ordet "en". Fråga mej inte vad "pronomen" betyder, jag bara använder det, speciellt det ordet, nu blir det mer än någonsin. Feminismen har slagit till igen. Man får väl protestera lite. Man baxnar! Man... saknar ord. The bottom is snart nådd. Om det finns nån?
Skogis.
Här kunde ju ComHem göra sin plikt och sända ut Al-Jazeera !
SvaraRaderaFår gå ner i soprummet med deras reklam varje vecka...
Va?!?, man får inte säga "man". Hur i hela kommer de på allt. Jag har ett förslag, alla som vill säga hen och ta bort man, de kommer jag att kalla för hin. Som i hin håle.
SvaraRadera