Då är det bara att hänga med på Googles resa bland World Wonders Project, där man kan titta på de mest magnifika platserna världen har att erbjuda.
Nu kan alla på jorden dessutom få besöka Sverige, och den enda exklusivt utvalda platsen Luleå Gammelstads gamla kyrkby, jämte Pompeij i Italien, templen i Kyoto och Versailles i Paris.

.jpg)
Har nu tagit del av ditt tipps,och beskådat ett av världens otaliga under.
SvaraRaderaMen här har "the Yankee`s" bluffat på nytt.Namnet på vägen är felstavat... Främlingsvågen har blivit "Framlänningsvägen" !I övrigt öde och tomt,inte en lapp så långt ögat når.. Var bilen på bilden påtänkt när denna idyll,hade sin dåtida sköna flair..eller är det reklamen för detta märke,som står som finansiär för sidan ???
Framlänningar är det ett nytt PK-ord för invandrare??
SvaraRaderaOch är vi då "baklänningar"?
SvaraRaderaJo men visst...Där har du utökat ordförrådet i SAOL.. Sååå långt tänkte jag aldrig !! Givetvis är det liksom HEN,nya uttryck för landets aktuella omdaning..
SvaraRaderaOklanderligt akademiskt och ytterst få som begriper !!
Jäpp, där har vi det!
SvaraRadera