tisdag 17 augusti 2021

En gång, 2014, hade Stefan Löfvén rätt.

Nima Gholam Ali Pour, SD: - "Att Sverige nästan har dagliga skjutningar är inte normalt. Det gränsar till ett lågintensivt krig. Sverige befinner sig i en kris. Tro inget annat.

Vi har en grupp kriminella i det här landet som inte kan hjälpas genom förebyggande arbete. Det är människor som är beredda att skjuta vem som helst. De kommer inte sluta skjuta folk om man bygger ännu en fritidsgård. Utan de måste låsas in och hållas borta från vanligt folk.

Att vi nästan har dagliga skjutningar i slutet av denna mandatperiod visar egentligen resultatet av regeringen Löfvens styre i Sverige under två mandatperioder. De har haft lång tid på sig att lösa detta problem.

Sverige har inte blivit ett tryggt land utan Sverige har blivit otryggare.

Det är så uppenbart att regeringen Löfven har misslyckats med statens grundläggande uppgift, att beskydda sina medborgare."





Inga kommentarer:

Skicka en kommentar